Całe szkolne życie czy to w podstawówce, czy to w liceum, byłem matematyczna noga. Dla mnie matematyka to abstrakcja, której nigdy nie mogłem pojąć, ale nic na to nie poradzę. Niestety nauczyciele także nie zachęcali do nauki tejże dziedziny. Na szczęście jakoś przetrwałem ten okres szkolnych lat i już na studiach z matematyką nie miałem nic a nic do czynienia.
Nie zmienia to faktu, że od samej matematyki człowiek nie ucieknie i na co dzień przecież mamy z nią styczność, chociażby w sklepie, w banku. Co będę Wam pisać, przecież to wiecie. Dlatego postanowiłem wziąć dziś na tapet podstawowe informacje z matematyki i ubrać je we włoskie słowa. Nie będzie to matematyka na poziomie akademickim, ale zawsze warto wiedzieć jak po włosku powiedzieć o podstawowych działaniach matematycznych. No to zaczynamy.
Dodawanie to addizione, symbol dodawania „+” czytamy po włosku jako più, a wynik działania, czyli nasze polskie równa się to uguale (albo fa).
Tak więc równanie
10 + 8 = 18
przeczytamy po włosku
dieci più otto uguale diciotto
Wynik dodawania, czyli suma to somma.
Odejmowanie to po włosku sottrazione. Symbol odejmowania „–„ to po włosku meno, a wynik odejmowania, czyli różnica to differenza albo po prostu resta.
Równanie
10 – 8 = 2
przeczytamy po włosku
dieci meno otto uguale due
Mnożenie to po włosku moltiplicazione. Symbol mnożenia „x”, to po włosku per, a wynik mnożenia to prodotto, czyli po polsku znany jako iloczyn.
Równanie
2 x 6 = 12
przeczytamy po włosku
due per sei uguale dodici
Dzielenie po włosku to divisione. Symbol dzielenia „:”, to po włosku diviso, a wynik to quoziente, czyli iloraz.
Równanie
10 : 5 = 2
przeczytamy po włosku
dieci diviso cinque uguale due
Niby to wiedza podstawowa, ale czasami brakuje nam po prostu słowa, jednego jedynego, które wyparowało nam z głowy. To podstawa podstaw dodawanie-odejmowanie-mnożnie-dzielenie, ale bardzo ważne w naszym życiu. Powiecie, po co to powtarzać? Przecież znam liczebniki i jakoś sobie dam radę. Po co dawać sobie radę, jak można to po prostu wiedzieć, a przy nauce języka obcego, warto powtarzać nawet te najłatwiejsze zagadnienia, gdyż one są najbardziej ulotne.
0 thoughts on “Jak dodać i podzielić po włosku?”