Kryminały na jesienne wieczory, czyli jak się uczyć języka czytając książki? (konkurs)

Nie ma nic gorszego od jesiennych, długich wieczorów, okraszonych przezroczystymi kroplami spływającymi po szybie i uderzającymi o parapet. Liście szalejące na wietrze, zimnym wietrze. Heh, brzmi ładnie, ale wszyscy wiemy, że chodzi o obrzydliwą jesień, niestety nie o tę polską, złotą. Ech… co więc najlepiej robić w czasie takiej pogody? Można włączyć TV i albo bezmyślnie gapić się w szklany ekran, albo obejrzeć coś fajnego na jakiejś znanej platformie z filmami, albo po prostu czytać książki. I na książkach na chwilę się zatrzymajmy.

spis treści książki "La donna scomparsa"
spis treści książki „La donna scomparsa” (kliknij obrazek, aby powiększyć)

Jeśli uczymy się języków obcych i lubimy czytać książki, a dodatkowo lubimy czytać kryminały, to idealną propozycją będą dwa kryminały z wydawnictwa EdgardLa donna scomparsa” oraz „Un segreto in fondo al mare”. Ta pierwsza dla wszystkich znających już trochę język włoski, bo książka jest na poziomie A2/B1, a druga na B1/B2, czyli dla średniozaawansowanych. Zaletą książek jest to, że mają dołączone płyty, a więc stają się automatycznie audiobookami. Jednym słowem można je albo słuchać, albo czytać, albo jedno i drugie, np. śledząc tekst w trakcie czytania przez lektora, który jest native speakerem, Dzięki temu mamy także pewność, że tekst jest przeczytany prawidłowo.

Czasami widzę pytania w necie czy „jak czytam książkę i nie rozumiem wszystkich słów to mam je tłumaczyć wszystkie ze słownikiem?”. Otóż nie, nie tłumaczymy wszystkiego ze słownikiem. To nie ma sensu. Szkoda czasu, energii i w ogóle zniechęca się tylko do czytania. Omawiane książki mają ciekawą rzecz, a mianowicie słowa-klucze, potrzebne do zrozumienia tekstu są przetłumaczone na marginesie. Oczywiście nie wszystkie, bo po pierwsze jest to niemożliwe, a po drugie nie o to przecież chodzi. Niemniej jednak najtrudniejsze słowa czy zwroty, a czasami idiomy są przetłumaczone.

2
(kliknij obrazek, aby powiększyć)

W książkach nie brakuje też ćwiczeń do wykonania samodzielnie, wszak to nie tylko książka do czytania, ale jak napisałem, do nauki także. W ćwiczeniach poruszone są zagadnienia gramatyczne, z którymi czytający spotkał się podczas lektury.

Jak więc widzicie, jesienne wieczory wcale nie muszą być nudne. Można świetnie się bawić i przy okazji po prostu uczyć.

3
(kliknij obrazek, aby powiększyć)

Jeśli chcecie spędzić jesienne wieczory właśnie w taki sposób, jaki opisałem powyżej, a więc z książką w dłoni, to zapraszam do wzięcia udziału w konkursie w którym do wygrania jest zestaw dwóch książek „La donna scomparsa” i „Un sgreto in fondo al mare”. Zadanie konkursowe jest bardzo łatwe. Otóż napiszcie w komentarzu na blogu bądź w komentarzu pod postem na fan page’u italia-nel-cuore na facebooku, jaką najciekawszą książkę czytaliście w języku włoskim i dlaczego właśnie ją poliecilibyście innym?

Regulamin konkursu:

  • Organizatorem konkursu jest autor bloga italia-nel-cuore,
  • Konkurs rozpoczyna się 29 października i potrwa do 5 listopada 2018 r. do godz. 23:59,
  • Udział w konkursie jest dla wszystkich chętnych,
  • Zadaniem konkursowym jest napisanie w komentarzu na blogu bądź pod postem na fan page’u italia-nel-cuore na fb „Jaką najciekawszą książkę czytałem/czytałam w języku włoskim i dlaczego właśnie tę książkę polecam innym?”,
  • Autor bloga wybierze jeden najciekawszy jego zdaniem komentarz, kótry zostanie nagrodzony,
  • Nagrodami w konkursie są książki wyd. EDGARD „La donna scomparsa” i „Un segreto in fondo al mare”.
  • Laureat konkursu zostanie ogłoszony pod postem na fb oraz pod regulaminem konkursu w notce na blogu italia-nel-cuore,
  • Laureat przesyła autorowi bloga adres celem wysyłki nagrody,
  • Udział w konkursie jest dobrowolny i wiążę się automatycznie z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych, które zostaną wykorzystane do celów konkursowych. Po zakończeniu konkursu dane te zostaną bezpowrotnie zniszczone.

zwycięzcą w konkursie jest
Margo

proszę o kontakt na adres mailowy italia-nel-cuore@outlook.com
bądź poprzez fanpage na FB


0 thoughts on “Kryminały na jesienne wieczory, czyli jak się uczyć języka czytając książki? (konkurs)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *