Talent show a nauka języka włoskiego.

Przyjmując, że każdy człowiek na świecie uczyłby się języka obcego oraz każdy z tych ludzi przyjął w swoim życiu dwie metody nauki, to samych metod w 2018 roku wyniosłaby prawie 15 miliardów sposobów na naukę. Dlaczego? Ponieważ na Ziemi w 2018 roku liczba ludności wyniosła ponad 7 miliardów. Sami więc widzicie, że ilość sposobów na pojęcie języka obcego jest naprawdę imponująca. O kilku sposobach poznania języka włoskiego pisałem na blogu. Dziś mam dla Was kolejną metodę, sposób czy też po prostu podpowiedź jak można dość szybko osłuchać się z językiem włoskim no i przy okazji nauczyć co nieco.

Taka ciekawostka. Wiecie, że we Włoszech pierwszy talent show telewizja (obecna) RAI1 wyemitowała już w roku 1956? Był to program „Primo applauso„.

Pomyśleliście o nauce języka włoskiego, wykorzystując programy typu talent show? Jeśli jesteście fanami wszelkich rodzajów talent show to idealnie. Jest to dla Was idealny sposób na naukę języka włoskiego. Mianowicie chodzi mi o naukę poprzez oglądanie włoskiej wersji programów takich jak „The X Factor”, „Italia’s Got Talent”, „Bake Off Italia”, „MasterChef Italia” czy „The Voice of Italy”. Dlaczego to sposób ciekawy i skuteczny?

Wróćmy na chwilę na nasze polskie podwórko. Kto przychodzi do wszelkiego rodzaju talent show? No kto? Zwykli zjadacze chleba, cały przekrój społeczny ludzi, którzy pochodzą z różnych środowisk. Są ludzie bardziej i mniej wykształceni, bardziej i mniej świadomi poprawności języka (w tym wypadku) polskiego. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że możemy poznać zwykłych ludzi z ulicy, który nie zwracają uwagi na to, czy używają w danym momencie czasu przeszłego dokonanego i czy użyli przyimka takiego albo takiego. Jak to przełożyć więc na naukę języka włoskiego z talent show?

Oglądając włoskie talent show, mamy dokładnie tę samą sytuację co w Polsce. Ba! Nawet lepszą. Ludzie, którzy występują w takim programie, pochodzą z różnych regionów Włoch, a jak wiemy, w każdym regionie Italii mówi się różnymi dialektami. To kopalnia wiedzy językowej. To ludzie, od których usłyszymy potoczny język włoski, który zaskoczy nas w różnych sytuacjach podczas słuchania programu. To sposób na powtórzenie liczebników, bo wciąż pytają uczestników o wiek. To sposób na powtórzenie przedstawiania się czy w ogóle poznawania ludzi, bo wciąż jury pyta o imię, pochodzenie. To w końcu sposób na powtórzenie wszelkiego rodzaju przymiotników, bo przecież jury ocenia uczestników, używając przymiotników albo przyjemnych, albo tych mnie miłych. Dodatkowo to opowieści uczestników o tym, co robią, a więc możemy nauczyć się opowiadania o sobie, o swoim pochodzeniu czy o swoich zainteresowaniach. Wszystko to używając języka potocznego, języka (zabrzmi to dziwnie, ale jednak), języka z ulicy, jaki usłyszymy, rozmawiając z Włochami. Dodatkowo oglądając programy typu „MasterChef..” czy „Bake Off…” powtarzamy i uczymy się słownictwa związanego w kuchnią. Każda książka z przepisami napisana po włosku, staje przed nami otworem.

Owszem, nauka języka pod kierunkiem nauczyciela jest ważna, aby poznać to italiano standard, ale dlaczego zamykać się tylko w tych ramach. Usłyszymy zawsze język pełen emocji, nieukierunkowany dydaktycznie, pod naukę języka. I wiecie co? Zaskoczy Was to, jak wiele rozumiecie oglądając takie programy.

Gdzie oglądać te programy? Jeśli ktoś ma włoską telewizję, to ma idealną sytuację, aby oglądać to wszystko na żywo. Jeśli ktoś nie dysponuje włoską telewizją (tak jak ja), to zawsze może poszukać w Internecie, a dokładniej znajdzie wszystko to na YouTube. Nie brakuje tam takich programów.

„The Voice of Italy” – kanał na YouTube (kliknij)
„The X Factor Italia” – kanał na YouTube (kliknij)
„Master Che Italia” – kanał na YouTube (kliknij)
„Italia’s Got Talent” – kanał na YouTube (kliknij)

Przy okazji oglądania talent show poznajemy naprawdę ciekawych ludzi, którzy swoją pasją zarażają innych. Któż z nas nie ma swoich pasji czy marzeń.


0 thoughts on “Talent show a nauka języka włoskiego.

  1. […] 2018 Talent show a nauka języka włoskiego. „Z Rzymem w sercu”, czyli italia-nel-cuore w wywia... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *