„Italia. Mi piace!”…co się znajduje w 18. numerze kwartalnika?

Czy wiesz, jak powiedzieć po włosku „skakać z radości na czyjś widok (1)” albo „wszczynać śledztwo (2)”? Albo może chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o Adriano Celentano? Jeśli lubisz podróżować, to koniecznie musisz wiedzieć, co zwiedzić w Rawennie. Uczysz się języka włoskiego? No, wiadomo, uczysz się. Nie znalazłeś jeszcze swojej metody nauki? Z pomocą przyjdzie Ci aż 20 sposobów, aby uczyć się języka włoskiego.

Gdzie znaleźć te wszystkie informacje i jeszcze więcej? Odpowiedź jest prosta. W 18. numerze kwartalnika „Italia. Mi piace!„. Ci, którzy uczą się języka włoskiego, znają z całą pewnością ten kwartalnik. Jeśli jednak jeszcze ktoś nie miał przyjemności nauki z tym wydawnictwem, śpieszę wyjaśnić, na czym polega cała zabawa z „Italia. Mi piace!„. Tak, tak, dobrze przeczytaliście, zabawa. Bo nauka z tym czasopismem to świetna zabawa.

Kwartalnik składa się z kilkunastu artykułów podzielonych mniej więcej tematycznie. Każdy artykuł jest poziomowany według Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ) – KLIKNIJ. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że znajdziemy artykuły na takich poziomach jak: A1/A2A2/B1B1/B2B2/C1. Pod każdym tekstem znajduje się słowniczek ze słówkami, które oznaczone są na kolorowo, co ułatwia ich znalezienie. Można polemizować, czy jest to prawidłowe dydaktycznie, czy też nie. Nie zapominajmy o tym, że jest to czasopismo do nauki, a więc w tym wypadku słowniczek pod tekstem jest jak najbardziej wskazany. Niektóre teksty można odsłuchać w Internecie po zeskanowaniu kodu QR. Aplikację do skanowania kodów QR można pobrać na swój telefon, np. ze sklepu google. Oprócz tego, można pobrać bezpłatne magazyny do nauki języków obcych w formacie PDF (kliknij tutaj). Do języka włoskiego będzie to jeden z archiwalnych numerów „Italia. Mi piace!” oraz bardzo ciekawa rzecz jaką jest „Il segreto di Capo Bianco – Prolog„. Co to takiego? Przekonajcie się sami.

POBIERZ APLIKACJĘ SKANER KODÓW QR

Ze strony internetowej czasopisma można także ściągnąć w wersji PDF słownictwo (KLIKNIJ) z każdego numeru. Można wydrukować i się uczyć, powtarzać, uczyć, powtarzać, powtarzać…

Co zatem znajdziecie w 18. numerze kwartalnika? Przede wszystkim garść ciekawych artykułów z cyklu „Di tutto un po’„, m.in. artykuł o książce Italo Calvino „Il barone rampante„. Nie mniej ciekawy jest artykuł „Un italiano a Poznań„, który dodatkowo możecie odsłuchać w oryginale czytany przez native speakera.

Osobiście, uwagę zwróciłem na trzy artykuły. Pierwszy opowiada o ciekawej postaci XX wieku, który zasiadał na tronie Piotrowym jedynie 33 dni. Mowa o Albino Lucianim. W artykule znajdziemy historię śmierci człowieka, który mógł zmienić bieg historii („[…] è la storia della morte di un uomo che poteva cambiare il corso della storia.”) il corso di qc – bieg czegoś (np. wydarzeń, historii.

Drugi artykuł, który przykuł moją uwagę to rzecz o Rawennie, mieście z bogatą historią, mieście, które było stolicą aż 3 razy. Z artykułu dowiecie się m.in. tego, że, że według legendy Dante Alighieri napisał w Rawennie „Raj„, trzecią część „Boskiej Komedii„. („[…] secondo la leggenda, compone il Paradiso, la terza parte della Divina Commedia„). la terza parte – trzecia część.

Trzeci artykuł okazał się dla mnie kopalnią sposobów na naukę języka włoskiego. Znajduje się w nim aż 20 różnych metod, dzięki którym nauka języka włoskiego stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Czat, wyjazdy do Włoch, książki, radio, seriale telewizyjne i wiele innych metod, opisane krótko, ale treściwie, pozwolą na zwiększenie intensywności nauki. W końcu jak śpiewał Riccardo Cocciante, wspomniany w artykule „Lingua mia, la tua, la nostra lingua italiana„. Artykuł ten także można odsłuchać w Internecie korzystając z kodu QR.

Zapytacie, jaka cena? Jedyne 11,90 PLN. To niewiele za dużą dawkę słownictwa. Słownictwa, które przyswajamy w naturalnym dla nich środowisku, czyli w konkretnym kontekście. Nie ma co zwlekać. Trzeba koniecznie kupić.

1 fare le feste a qn — cieszyć się, skakać z radości na czyjś widok, też: łasić się

2 avviare un’indagine — wszczynać śledztwo


3 thoughts on “„Italia. Mi piace!”…co się znajduje w 18. numerze kwartalnika?

  1. […] Nie musisz uczyć się języka włoskiego (obcego) #2 Nie musisz uczyć się języka włoskiego (obc... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *