Co ma wspólnego Florencja z językiem włoskim? (konkurs)

O pochodzeniu języka włoskiego napisano już wiele. Na blogu również znajdzie się co nieco o pochodzeniu tego języka. Dla przypomnienia tylko napiszę, że obecny język włoski, italiano standard ma swój początek w XIV wieku i pochodzi od dialektu florenckiego. Historia języka włoskiego wiąże się z wielką trójką florenckich literatów:

Dante AlighieriGiovanni Boccaccio Francesco Petrarca

Wówczas był to język pisany, którego używała wykształcona warstwa społeczna. Niższa warstwa społeczna nadal posługiwała się dialektami. Każde miasto, wieś, każdy zakątek Włoch miał swój niepowtarzalny dialekt. Dlatego też czasami mieszkańcy dwóch pobliskich miejscowości czy wsi, mieli kłopot w zrozumieniu siebie wzajemnie.

Wiek XIX we Włoszech to oprócz walki o zjednoczenie kraju (co dokonało się w latach 1861-1870) to także walka z analfabetyzmem. Sytuacja ta zmieniła się wraz z rozwojem szkolnictwa, do którego rękę przyłożyła Maria Montessori. Do rozpowszechnienia języka włoskiego standardowego przyczynił się także rozwój prasy oraz powstanie telewizji. Mówi się, że Włosi zaczęli mówić po włosku dzięki telewizji 🙂 Niemniej jednak dialekty włoskie nadal mocno tkwią w społeczeństwie. O tym, skąd wzięło się zróżnicowanie dialektalne, pisałem TUTAJ.

Wiecie, że wkład w rozwój języka włoskiego miał nawet sam Benito Mussolini? W czasie swoich rządów ujednolicił on język włoski, zakazując używania nie-włoskich słów na szyldach, reklamach i w filmach.

kliknij w obrazek

Dzisiaj, kiedy zaczynamy naukę języka włoskiego, sprawa jest prosta. Zaczynamy od wymowy, później bierzemy na tapet rodzajniki, podstawowe czasowniki i tak dalej i tak dalej. Motywy nauki są już jednak inne. W zasadzie każdy, kto uczy się jakiegoś języka obcego, ma w głowie inne motywy. Jedni potrzebują go do pracy, inni są zakochani szczęśliwie w drugiej osobie, a jeszcze inni, bo po prostu kochają ten język, kraj, kulturę, historię, sztukę, muzykę, literaturę itd. Ja zaliczam się zdecydowanie do ostatniej grupy.

KONKURS!!!

W tym właśnie momencie jest dobry czas na zadanie pytania konkursowego. Jakie są Wasze motywy nauki języka włoskiego i za co lubicie ten język? Na odpowiedzi na te dwa krótkie pytania czekam do niedzieli, 14 maja do godz. 23:59. Bądźcie kreatywni. Wierzę w Wasze umiejętności.

Nagrodą są puzzle, składające się z 1000 elementów (po złożeniu obraz jest wielkości 68,3×48 cm). Obraz przedstawia panoramę Florencji. Tej samej Florencji, która dała początek standardowemu językowi włoskiemu.

Regulamin konkursu:
1.  Zapraszam do polubienia mojego fanpage’a na Facebooku oraz do grupy italia-nel-cuore wszystko co włoskie.
2. Zadaniem konkursowym jest odpowiedzieć na pytanie Jakie są Wasze motywy nauki języka włoskiego i za co lubicie ten język?”.
3.
Odpowiedź należy przysłać drogą mailową na adres italia-nel-cuore@outlook.com, w tytule maila wpisując „konkurs – Florencja”.
4.  Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest autor niniejszego bloga.
5. Konkurs trwa od dzisiaj (28 kwietnia 2017 r.) do niedzieli 14 maja 2017 r. do godziny 23:59.
6.  Nagroda zostanie przyznana przez organizatora konkursu.
7.  Nagrodą w konkursie są puzzle składające się z 1000 elementów z widokiem na Florencję.
8.  Wynik konkursu zostanie opublikowany 15 maja 2017 r. pod regulaminem konkursu.
9.  Autor zwycięskiego maila zostanie poproszony o podanie adresu, na który będzie przesłana nagroda.
10.  Nagroda zostanie wysłana po 15 maja 2017 r. na adres wskazany przez zwycięzcę.

Zwycięzcą konkursu zostaje
Anna Chojan

Zapisz


2 thoughts on “Co ma wspólnego Florencja z językiem włoskim? (konkurs)

  1. […] KWIECIEŃ 2017 #5najciekawszych…blogów o Włoszech, o języku włoskim. #5 najciekawszychR... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore
  2. […] KWIECIEŃ 2017 #5najciekawszych…blogów o Włoszech, o języku włoskim. #5 najciekawszychR... https://italiailmiocuore.pl/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *