SuperMemo – Włoski. Non c’è problema!…recenzja

Nauka języka obcego to nic innego jak ciągłe powtarzanie. Dodatkowo nie ma granicy, przy której możemy powiedzieć „nauczyłem się języka włoskiego/angielskiego/suahili”. Nauka języka to proces złożony, wymagający autodyscypliny i samozaparcia. Długie godziny spędzone nad książką, słownikiem papierowym i zeszytem. Tak! Taka forma mozolnej pracy może tylko odstraszać. Uczymy się przecież dla przyjemności. Dla samego siebie. Pomijam sytuacje, kiedy zmusza nas do tego sytuacja zawodowa.

Nauka ma być przyjemnością? W takim razie, jeśli ma to być wyłącznie radość płynąca z nauki języka (w naszym przypadku języka włoskiego), zachęcam Was do sięgnięcia po kurs z serii Języki. Bez problemu! W technologii SuperMemo. Czym jest ten kurs językowy i dla kogo jest przeznaczony? Już wyjaśniam.

Kurs przeznaczony jest dla osób, które uczą się języka samodzielnie, nie uczęszczają do szkół językowych. Dzięki kursowi Włoski. Non c’è problema! jesteśmy sami sobie nauczycielem. Sami ustalamy tempo nauki i sami decydujemy o tym, czego się uczymy.

Włoski. Non c’è problema! to pakiet wiedzy, którą przyswoimy w bardzo krótkim czasie. Cykl składa się z 3 książek na trzech różnych poziomach, ustalonych przez Europejski System Opisu Kształcenia Językowego:
część I – poziom A1-A2
część II – poziom B1
część III – poziom B2-C1.
Dodatkowo mamy także możliwość nauki poprzez serwis on-line www, aplikację SuperMemo na komputer, a także poprzez aplikację na urządzenia mobilne, takie jak smartfon czy tablet.

Zapraszam do sklepu SuperMemo, w którym oprócz kursów języka włoskiego, znajdziecie także kursy języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego i innych.

Każda książka składa się z tekstów i dialogów, które wprowadzają nowe słownictwo i co najważniejsze, o czym zawsze mówię, słownictwa uczymy się w kontekście. To bardzo ważne, jeśli chcemy zapamiętać słowa na zawsze. Dodatkowo słownictwo i konstrukcje gramatyczne możemy wykorzystać w praktycznym zestawie ćwiczeń, które znajdziemy pod każdą lekcją. Co więcej, logując się na wyżej wspomnianym serwisie www, zyskujemy coś bardzo cennego. A mianowicie wymowę poszczególnych słów. Usłyszymy także dialogi, które czytane są przez rodowitych Włochów. Dzięki temu nie ma mowy o pomyłce w wymowie. Osłuchanie się z językiem zaowocuje szybszą nauką.

Poza tym słuchając lektora, możemy, a nawet powinniśmy za nim powtarzać. Ćwiczymy nasz aparat mowy i uczymy się tego, co w języku najważniejsze, czyli mówić. Metoda, którą oferuje nam SuperMemo, przybliża nas do tego już od pierwszej lekcji. W końcu o to nam przecież chodzi.

Przykładowe lekcje:
Włoski. Non c’è problema! Poziom A1-A2 – przykładowa lekcja
Włoski. Non c’è problema! Poziom B1 – przykładowa lekcja
Włoski. Non c’è problema! Poziom B2-C1 – przykładowa lekcja

Tematy i zagadnienia gramatyczne:
Tematy w kursie Włoski. Non c’è problema! Poziom A1-A2
Tematy w kursie Włoski. Non c’è problema! Poziom B1
Tematy w kursie Włoski. Non c’è problema! Poziom B2-C1

Jak widać, powyższe bloki mogą być pomocne w przygotowaniach do egzaminów: gimnazjalnego czy maturalnego. To także świetny sposób na powtórki dla osób, które miały już styczność z językiem włoski, a chciałyby odświeżyć sobie pamięć. Właśnie na długotrwałe zapamiętywanie stawia kurs Włoski. Non c’è problema!

Jak wspomniałem wyżej, kurs oferuje także dostęp do aplikacji i strony www. Logując się mamy możliwość nauki równolegle z książką. Aplikacja na smartfon sprawdzi się idealnie dla tych wszystkich, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, jadąc do pracy czy szkoły. Zamiast tracić czas na facebooku 😉 można przerobić jedną lekcję. Co ważne, lekcje z aplikacji są zsynchronizowane z serwisem www. Dzięki temu nie tracimy naszych „autobusowych” lekcji. Trzeba dodać, że zaletą jest też to, że lekcje synchronizują się same.

Mobilna nauka składa się ze słuchania, z ćwiczeń na wymowę, z nauki słówek oraz całych fraz. Ucząc się słówek mamy możliwość do wyboru trzy twarze: czerwoną, żółtą i zieloną. Klikamy na konkretną ikonę, „nie wiem”, „prawie” lub „wiem”, a program sam decyduje, za ile dni będziemy powtarzać dane słówko.

To pomaga nam w szybszej nauce, ponieważ jesteśmy mobilizowani co jakiś czas (4-5 dni), aby przypomnieć sobie i przećwiczyć dany zwrot lub słowo. Aż w końcu je zapamiętamy. I na tym polega właśnie metoda SuperMemo. Powtarzać, powtarzać, powtarzać w co raz to krótszych odstępach czasu. „Algorytm SuperMemo precyzyjnie wyznacza moment powtórki każdej informacji zgodnie z Twoimi zdolnościami językowymi.”

Dzięki kursowi w sieci, mamy możliwość usłyszenia każdego słowa, które jest w książce. Jednym słowem, słyszymy to, co czytamy, a jeśli słyszymy, to uczymy się poprawnej wymowy. Poprawna wymowa wprawi niejednego mieszkańca Włoch w stan euforii. Poza tym zasób słów znacznie wzrośnie i zamiast powiedzieć „Ciao Carla, io sono polacco e tu sei bellissima”, powiecie swojemu włoskiemu koledze „Carla è la ragazza più simpatica che abbia conosciuto in tutta la mia vita”. Ten kurs pomoże Wam w tym.

Korzystam z tej serii od jakiegoś czasu i przyznam szczerze, że to właśnie dzięki serii SuperMemo załapałem tak do końca, kiedy i po czym używamy trybu congiuntivo. Jasne, przejrzyste tabele pomogły mi w zrozumieniu tego niełatwego trybu. Dodatkowo łatwość, z jaką przyswaja się wiedzę z tych książek, powoduje, że nauka staje się prawdziwą przyjemnością.  Niewiele jest też książek na rynku polskim, które są na poziomie C. Dlatego tym bardziej chętnie sięgam po nią. Moim zdaniem, tematy, które poruszane są w lekcjach i ich pogrupowanie, powoduje, że z pewnością mogą zastąpić słownik tematyczny języka włoskiego.

Zapisz

Zapisz


2 thoughts on “SuperMemo – Włoski. Non c’è problema!…recenzja

  1. […] (Via della Croce) „Allacciate le cinture”, czyli film o tym, jak kochać mądrze… ... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *