O miłości po włosku…

Dzień 14 lutego od kilkunastu lat kojarzy się Polakom ze świętem zakochanych, czyli popularne walentynki (la festa di san Valentino). Od zarania dziejów, zakochani wyznawali sobie miłość na miliardy sposobów. Najpopularniejszym obok poezji, jest z pewnością wyznanie miłosne poprzez piosenkę. Jeśli jest to jeszcze piosenka śpiewana w języku włoskim to już szczyt szczytów miłosnych uniesień.

O miłości po włosku śpiewają wykonawcy dziesięciu utworów, które chcę Wam polecić w tym zakochanym dniu. Już sam język włoski sprawia, że wszystko brzmi pięknie. Słowa o miłości brzmią szczególnie pięknie.

Tak na marginesie. Stolica Włoch to Rzym, po włosku Roma. Jeśli przeczytamy ten wyraz od końca to wyjdzie nam…Amor. To jeszcze bardziej pokazuje, że Włochy, Rzym i Miłość to niemalże synonim 🙂

roma-amor

Umberto Tozzi “Ti Amo”

Paolo Meneguzzi “Guardami Negli Occhi”

Il Volo “Grande Amore”

NEK con Laura Pausini “Sei Solo Tu”

Francesca Michielin “L’amore Esiste”

Raffaella Carrà “Innamorata”

Gigliola Cinquetti “Non Ho L’Età”

Al Bano & Romina Power “L’Amore È

Sugarfree  “Scusa ma ti chiamo amore”

Marco Carta “Splendida Ostinazione”

TUTAJ znajdziecie wszystkie powyższe piosenki w playliście na YouTube italia-nel-cuore. Zapraszam do subskrybowania. Znajdziecie tam wiele przydatnych linków, kanałów i piosenek. To wszystko po włosku, aby lepiej się uczyło.

A jakie Wy znacie i lubicie piosenki o miłości po włosku? Podzielcie się ze mną w komentarzu.

Zapisz


0 thoughts on “O miłości po włosku…

 1. Magda B. Odpowiedz

  Oj, nie jest to zdecydowanie styl muzyki, który by do mnie przemawiał. Chyba tylko NEK z tego towarzystwa jest dla mnie strawny, chociaż panom z Il Volo nie można odmówić głosu.

  1. italia-nel-cuore Odpowiedz

   Jest tak dużo piosenek, że ciężko w 10 zmieścić wszystkie 🙂

 2. Umuzykalniony (@Umuzykalniony) Odpowiedz

  “L’amore esiste” to chyba najpiękniejsza włoska piosenka jaką słyszałem. Może ze względu na tekst, który opowiada o miłości w sposób niebanalny. Pozostałe oczywiście kojarzę ale nie są mi tak bliskie. Zabrakło Marco Mengoniego i Alessandry Amoroso.

  1. italia-nel-cuore Odpowiedz

   Nie mogłem zdecydować się na piosenkę Mengoniego, więc wolałem nic nie dać 😈

 3. saberblog Odpowiedz

  Samuel Barsani – Spaccacuore, Mina – Portate via, Mina – Se telefonando ( Nek te piosenke zmasakrowal), Mina – Amor mio, Patty Pravo – Pensiero stupendo i Luna

 4. […] co? kto? kiedy? #MuzyczneŚrody – Dolcenera 5 ulubionych książek z Włochami w tle… O ... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *