#MuzyczneŚrody…ponownie witamy w Sanremo

Dziś pośpiewamy sobie piosenkę Cieli immensi w wykonaniu włoskiej artystki, przepraszam, włoskiej Artystki, przez duże A, Patty Pravo.

Kiedy pierwszy raz usłyszałem tę piosenkę, zupełnie nie przypadła mi do gustu. W stawce konkursowej Festiwalu Piosenki Włoskiej w Sanremo kompletnie nie była moim faworytem. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że nie lubiłem tej piosenki. Finalnie piosenka zajęła dosyć wysokie 6. miejsce. Zdobyła także nagrodę krytyków, a dodatkowo piosenka stała się hitem radiowym. Osobiście polubiłem utwór dopiero mniej więcej rok po konkursie, czyli całkiem niedawno. I nie ukrywam, że wzbudza we mnie emocje i bardzo miłe wspomnienia.

Patty Pravo tak naprawdę nazywa się Nicoletta Strambelli. Czas największej popularności przypada na lata 60. i 70. XX wieku. Jednym z najbardziej znanych i cenionych piosenek jest La Bambola z roku 1968.

W festiwalu w Sanremo brała udział aż 9 razy, niestety żadnego nie wygrała. Jest jednak w czołówce włoskich artystów, którzy sprzedali największą ilość płyt. Jest to ponad 110 mln egzemplarzy.

Oprócz samej piosenki z lukami do uzupełnienia, proponuję krótkie ćwiczenie, które sprawdzi aż dwie umiejętności. Otóż, powtórzymy ponownie liczebniki, którymi zajmowaliśmy się TUTAJ, a także nauczymy się jak poprawnie podawać godziny.

Przed Państwem Patty Pravo w piosence „Cieli immensi”

Patty Pravo – tekst piosenki
Patty Pravo – klucz do tekstu i ćwiczenia


One thought on “#MuzyczneŚrody…ponownie witamy w Sanremo

  1. […] STYCZEŃ 2017 Jak przygotować się do #Matura2017 z języka włoskiego, cz. 2, słownictwo (matura ... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *