Jak przygotować się do #Matura2017 z języka włoskiego, cz. 1, gramatyka

Może wielu z Was to zdziwi, ale zamierzam napisać maturę z języka włoskiego. Tak! Maturę! Mimo że egzamin maturalny zdawałem dawno temu, a nawet bardzo dawno, bo w 2001 r. to jednak Los chciał abym znów zasiadł przed szanowną komisją egzaminacyjną. Kiedy kończyłem liceum, nie musiałem zdawać na maturze języka obcego. No tak wyszło. I nie zdawałem. Skupiłem się na języku polskim i historii gdyż to historia właśnie była mi potrzebna by iść dalej na studia historyczne. W każdym razie pomysł padł, i dążę do celu. Ktoś zapyta „dlaczego matura, a nie certyfikat?”. Dlatego, że potrzebuję maturę z języka obcego (w moim wypadku włoskiego) aby móc startować na filologię włoską. Czy się uda? Czas pokaże, ale jeśli nie spróbuję to nie dowiem się czy było warto.

img_20161230_080330Zaplanowałem dwa wpisy dotyczące przygotowania do matury. Pierwsza notka (dzisiejsza) poświęcona będzie części gramatycznej. W drugiej zajmę się częścią leksykalną, czyli słownictwem. Kto wie? Może komuś z Was pomogę trochę w ogarnięciu tego przedsięwzięcia.

Zaczynamy…

Nie oszukujmy się. Na naukę jest już za późno. Tak! Za późno. Jedyne co możesz teraz zrobić to zacząć gruntowne powtórki. Zapewne nauczysz się jakichś nowych rzeczy, ale będą one wynikiem materiału, na który wcześniej nie natrafiłeś. Tym materiałem może być np. artykuł w Internecie. Jeśli jednak bimbałeś całe lata szkoły, a matura z języka włoskiego była dla Ciebie abstrakcją, to wiedz, że staje się realiami Twojego życia.

Nauka języka obcego to ciągłe powtarzanie rzeczy nawet tych, które wydają się bardzo łatwe. Wiedz jednak, że te „bardzo łatwe” najszybciej nam ulatują, bo ich nie powtarzamy, nie ćwiczymy. Co z tego, że potrafimy rozkminić ćwiczenie dotyczące następstwa czasu jak nie pamiętamy jak kupić chleb w sklepie czy zapytać o drogę. Dlatego ważny jest czas, jaki poświęcamy, nie tylko na zasadniczą naukę, ale także na powtórkę.

Zaplanuj swoją naukę z miesięcznym planerem
miesięczny planer nauki (wersja pdf, do druku)

Za parę dni nowy rok. Od 1 stycznia do matury z języka włoskiego będą nas dzielić jedynie 142 dni. Bowiem matura pisemna z języka włoskiego w 2017 r. odbędzie się 23 maja. Wykorzystaj ten czas na gruntowne powtórki zarówno materiału gramatycznego jak i leksykalnego.

Na swojej stronie internetowej, Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) zamieściła informator o egzaminie maturalnym z języka włoskiego (obowiązującym) od roku szkolnego 2014/2015 (kliknij w link, aby otworzyć informator). Znajdziemy w nim informacje jak wygląda struktura egzaminu, z jakich części się składa, jak oceniana jest praca maturalna. Znajdziemy także „zakres środków gramatycznych (poziom podstawowy i rozszerzony)” (link poniżej). Jest to zakres obowiązkowych zagadnień maturalnych dotyczących gramatyki. CKE proponuje 11 zjawisk gramatycznych. Są to:
1. Rodzajnikimg_20161230_080615
2. Rzeczownik
3. Zaimek
4. Liczebnik
5. Przymiotnik
6. Przysłówek
7. Przyimek i spójnik
8. Czasownik
9. Tryby i czasy
10. Zdania pojedyncze
11. Zdania złożone

zakres środków gramatycznych
(poziom podstawowy i rozszerzony)

Na swoje potrzeby zmodyfikowałem odrobinę listę tak, aby mieć równe 10 zagadnień. Dlatego też „zdania pojedyncze” i „zdania złożone” potraktowałem, jako jedno zagadnienie. Z „trybów” usunąłem „czasy” i dodałem je do „czasownika”. Szczegóły znajdziecie w tabeli poniżej.

Rozkład powtórek do matury (tabela)

Jak działa tabela powtórek? Każdy miesiąc podzielony jest na dwie części tj. po dwa tygodnie każda. I tak:

– w I połowie stycznia powtarzamy rodzajnik i rzeczownik
– w II połowie stycznia powtarzany zaimek i liczebnik

– w I połowie lutego powtarzamy przymiotnik i przysłówek
– w II połowie lutego powtarzamy przyimek + spójnik

– w I połowie marca powtarzamy czasownik + wszystkie czasy
– w II połowie marca powtarzamy tryby

– w I połowie kwietnia powtarzamy zdania pojedyncze i złożone
– w II połowie kwietnia powtarzamy ten materiał, który sprawił nam największy problem w zapamiętaniu, bądź, z którym mieliśmy trochę więcej kłopotu niż sądziliśmy, ale bez paniki, jest jeszcze odrobina czasu, z naciskiem na odrobina 🙂

do 10 maja proponuję przeglądanie materiału całościowo, który powtórzyliśmy, już bez głębszego wgryzania się w temat, ponieważ nie ma na to czasu. To czas, w którym możemy już tylko mówić sobie pod nosem przeglądając notatki „to umiem, to pamiętam, a to banalne
od 11 maja do 20 maja to czas gruntownej powtórki słownictwa, nie dokładajmy jednak już zupełnie nowego słownictwa. Powtarzajmy to, czego się nauczyliśmy. Nowe słówka, których i tak nie zapamiętamy (niestety) spowodują tylko frustrację i jedno hasło w głowie „nic nie umiem, nie mogę zapamiętać jednego słowa”. Umiesz, pamiętasz!

23 maja 2017 r. wstań odpowiednio wcześniej, zjedz śniadanie, napij się kawy, herbaty, soku i idź na egzamin. Przecież powtarzasz od stycznia, więc…

WIESZ, PAMIĘTASZ, ZDASZ!!!

Ps. podane wyżej metody powtórek są tylko przykładem. Jeśli masz inne metody i sposoby na powtórki, podziel się nimi w komentarzu.  🙂

Zapisz

Zapisz


0 thoughts on “Jak przygotować się do #Matura2017 z języka włoskiego, cz. 1, gramatyka

  1. […] GRUDZIEŃ 2016 Czy we Włoszech obchodzi się Mikołajki? Uwaga: KONKURS(y)! #MuzyczneŚrody…o... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *