#MuzyczneŚrody (wyjątkowo w czwartek)…”Cicha Noc” po włosku

Już w sobotę, tradycyjnie 24 grudnia Wigilia świąt Bożego Narodzenia. Wiele rodzin zasiądzie do wspólnej Wieczerzy, zaczną wspólne kolędowanie. Czas upłynie zapewne bardzo rodzinnie, ciepło i szczęśliwie. Szczególnie jeśli pod choinką znajdzie się odrobina prezentów od św. Mikołaja 🙂

Pięknych polskich kolęd nie brakuje. Wymienić można chociażby „Bóg się rodzi, moc truchleje„, „Gdy się Chrystus rodzi„, „Lulajże Jezuniu„. Wszyscy także chętnie śpiewają kolędę „Cicha noc„. Jest to jedna z najpiękniejszych kolęd. Została wykonana po raz pierwszy podczas pasterki w 1818 roku w austriackim mieście Oberndorf bei Salzburg. Autorem słów był Joseph Mohr, zaś autorem melodii Franz Xaver Gruber. Polskie słowa do kolędy ułożył Piotr Muszyński około 1930 roku. Kolędę przetłumaczono na ponad 300 różnych języków i dialektów.

Wersja włoska kolędy („Astro del ciel”) nie jest dosłownym tłumaczeniem tekstu niemieckiego. Słowa do wersji włoskiej napisał ksiądz z Bergamo, Angelo Meli i opublikował go w 1937 roku.

Zapraszam Was dziś więc do wspólnego kolędowania po włosku. W pliku znajdziecie obok tekstu do uzupełnienia także krzyżówkę oraz coś do kolorowania dla oderwania się od codzienności.

https://www.youtube.com/watch?v=7GrfE7-hZUc

Astro del ciel – tekst + ćwiczenia

Astro del ciel – klucz do tekstu i krzyżówki


One thought on “#MuzyczneŚrody (wyjątkowo w czwartek)…”Cicha Noc” po włosku

  1. […] sono” #MuzyczneŚrody…świątecznie 10 tradycji bożonarodzeniowych według Włochów #M... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *