10 tradycji bożonarodzeniowych według Włochów

Piękna polska tradycja świąt Bożego Narodzenia zakłada dzielenie się opłatkiem w Wigilię, wspólne rodzinne kolędowanie, spotkanie z najbliższymi. Nie może zabraknąć choinki i oczywiście św. Mikołaja. A jakie są tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe we Włoszech? Jak spędzają noc sylwestrową Włosi? Jak celebrują dzień 6 stycznia? Dowiesz się tego już za chwilę.

fb_img_1481454474589

Oto 10 tradycji bożonarodzeniowych według Włochów:
1) Dzieci znajdują prezenty od św. Mikołaja zazwyczaj pod choinką rankiem 25 grudnia.
2) W niektórych miastach można podziwiać, podczas okresu świątecznego, żywe szopki bożonarodzeniowe.
3) W czasie całego okresu świątecznego najbardziej rozpowszechnioną zabawą we włoskich domach jest gra tombola, którą po polsku nazwalibyśmy loteryjką.
4) Przyjście Nowego Roku celebruje się piciem szampana, odpalaniem rac i fajerwerków.
5) Starą tradycją neapolitańską w noc św. Sylwestra jest wyrzucanie garnków i talerzy przez okno, co ma symbolizować wyrzucenie starych problemów.
6) Kolacja 31 grudnia, nie jest zwykłą kolacją, jest tak bogata i obfita, że nazywana jest wieczerzą (jak nasza wieczerza wigilijna).
7) W czasie „wieczerzy sylwestrowej” spożywa się soczewicę, która symbolizuje pieniądze a więc bogactwo, które ma nastać w nowym roku.
8) W noc sylwestrową ubiera się czerwone majtki, aby przyniosły szczęście w nowym roku.
9) 6 stycznia świętuje się dzień Objawienia Pańskiego. Tego dnia brzydka czarownica Befana przynosi grzecznym dzieciom słodycze a złym zostawia węgiel. O Befanie pisałem w notce „Czy we Włoszech obchodzi się Mikołajki?
10) Według tradycji, św. Mikołaj schodzi przez komin do domu i zostawia swoje prezenty w skarpetach specjalnie do tego przeznaczonych. Zresztą Befana też swoje prezenty pozostawia w skarpetach.

christmas-1892711_1920
Jak łatwo zauważyć, kilka tradycji jest zbieżnych z naszymi polskimi. Także czekamy na prezenty od św. Mikołaja, świętujemy noc sylwestrową. Natomiast wieczerzę jemy w Wigilię.

UWAGA!!! KONKURS JEST NIEAKTUALNY

Już tylko parę dni dzieli nas od świąt. To najwyższy czas by napisać list do św. Mikołaja. A najlepiej do Befany. Befana ma dla Was prezent w postaci książki. Co należy zrobić? Napisać „List do Befany” i wysłać go na mail italia-nel-cuore@outlook.com do 23 grudnia 2016 r. do godz. 23:59. Nagrodą jest książka: „Giovanni Boccaccio, Decameron, novelle scelte – Letture Graduate ELI, Livello 1″. BoccaccioTutaj znajdziecie regulamin konkursu.


One thought on “10 tradycji bożonarodzeniowych według Włochów

  1. […] czasowników i „c’è – ci sono” #MuzyczneŚrody…świątecznie 10 tradycji ... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *