Co wspólnego ma Napoleon z włoską flagą?

W #29 odsłonie cyklu „W 80 blogów dookoła świata” blogerzy zajmujący się językiem i kulturą różnych obszarów językowych tym razem biorą na tapet przeszłość „swoich” krajów…Temat akcji to „Było minęło”, a jeśli było to…jak to było z włoską flagą? Skąd się wzięła i kto ją „zaprojektował”?

balonik 80 blogów

Włoska, trójkolorowa flaga, zw. Tricolore, po raz pierwszy pojawiła się w 1795 r. podczas studenckich rozruchów w Bolonii. Jako oficjalna flaga włoska, została przedstawiona rok później za sprawą samego Napoleona, gdyż ten zaadaptował ją na sztandar Legionu Lombardzkiego. Flaga stała się także sztandarem republiki Cispadańskiej w 1797 r., kiedy to poświęconą ją w ważnym dla Polaków mieście, Reggio Emilia.

Pamiętamy przecież, że w tym samym roku powstał tam nasz hymn „Mazurek Dąbrowskiego„, napisany przez Józefa Wybickiego. Właściwa nazwa miasta to Reggio nell’Emilia. Jest ono położone w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, na Nizinie Padańskiej. Miasto nazywane jest także „Miastem trzech kolorów” (Città del tricolore), właśnie od kolorów włoskiej flagi.

W okresie Risorgimento, flaga stanowiła nie tylko symbol militarny, ale jawiła się także, jako symbol zdobywanej powoli wolności i niepodległości całego narodu włoskiego. Idea zjednoczenia Półwyspu w jeden organizm polityczny i Tricolore związały się ze sobą na dobre w sercach Włochów. W czasie Wiosny Ludów, a dokładniej w czasie walk przeciw Austriakom w roku 1848, Włosi szli na pola bitwy z hymnem Mamelego na ustach oraz dzierżąc w dłoni Trójkolorową flagę.

Karol Albert Sabaudzki, król Sardynii, proklamował Tricolore flagą narodową Włoch w kwietniu 1848 r. Umieścił na niej herb dynastyczny i królewską koronę, co na dobre ugruntowało te trzy kolory, jako symbol Włochów i Włoch. Powstańcza Wenecja, walcząca Sycylia, Rzym…wszystkie te regiony dążyły do niepodległości od austriackiego najeźdźcy pod Trójkolorową.

Zjednoczenie przyszło w 1861 r., a flaga pozostała niezmienna aż do 1946 r. do czasu referendum, w którym opowiedziano się za republikańską formą rządów we Włoszech. Zmiana polegała na usunięciu z środkowego, białego pasa, herbu dynastii sabaudzkiej. Punkt 12 konstytucji uchwalonej w 1947 r. mówi, że: „Flagą Republiki jest trójbarwna flaga włoska: zielona, biała i czerwona, trzy pasy pionowe jednakowych rozmiarów.” (“La bandiera della Repubblica è il tricolore italiano: verde, bianco e rosso, a tre bande verticali di eguali dimensioni.”)

Konstrukcja i wymiary flagi pozostają ściśle określone. Jest to prostokąt w proporcjach 2:3, podzielony na trzy równe pionowe pasy:
zielony-biały-czerwony
verdebiancorosso

flaga pantone

Co oznaczają kolory na włoskiej fladze?
W czasie pierwszej włoskiej kampanii Napoleona eksportowano francuskie barwy, czyli niebieskibiałyczerwony. Szybko jednak kolor niebieski został zastąpiony przez zielony, charakterystyczny kolor dla mundurów mediolańskiej Gwardii; Mundury Lombardczyków były natomiast białe i czerwone, więc to nie był przypadek, że Tricolore zadebiutowało, jako „insygnia” wojskowe Legii Lombardzkiej.

Inne znaczenie kolorów ma wymiar bardziej ideowy, bo kolor zielony oznaczać miał nadzieję na lepszą przyszłość Włoch, biały wiarę a czerwony miłość (do ojczyzny).

Inne teorie mówią jeszcze, że kolor zielony oznacza włoską wieś. Niektórzy szli w interpretacji dalej i snuli masońska hipotezę. Masoni mieli uważać kolor zielony za kolor natury, a zatem przysposobienie sobie praw równości i wolności. Nie zmienia to faktu, że hipoteza ta jest bardzo naciągana gdyż masoni nie mieli żadnego wpływu na tworzenie i symbolikę narodowych barw włoskich.

1 2 3 4

5 6 7 8

9 10 11 12

13 14 15 16

17

Powyższe zdjęcia flag pochodzą z it.wikipedia.org (stan na 21 sierpnia 2016 r.)

Wpisy pozostałych blogerów:
Austria:
Viennese breakfast –  Było minęło – czasy CK
Chiny:
Biały Mały Tajfun – YMCA
Finlandia:
Suomika – Opisywanie przeszłości po fińsku
Francja:
Demain viens avec tes parents – Było minęło – Les Années folles
Francuskie i inne notatki Niki – Było, minęło… Minitel – 30 lat francuskiego protoplasty internetu
FRANG – Było, minęło – 4 najbardziej (nie)zapomniane francuskie wynalazki
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym – Była sobie fabryka…
Hiszpania:
Hiszpański na luzie – Hiszpańska przeszłość ciągle żywa: pesetas
Japonia:
Japonia-info.pl – O-haguro – zwyczaj czernienia zębów
Kirgistan:
Enesaj.pl – Dawne nazwy miast Azji Środkowej
Litwa:
Na Litwie – 10 miejsc na Litwie, które zmieniły się niemal nie do poznania
Niemcy:
Nauka Niemieckiego w Domu – Było, minęło kiedyś w Niemczech
Niemiecka Sofa – Było, minęło…
Rosja:
Dagatlumaczy.pl – Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim, Dawne miary rosyjskie 
Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym – Było-minęło… tureckie miasta kiedyś i dziś
Wielka Brytania:
Angielska Herbata – Jak język angielski wyglądał tysiąc lat temu?
Angielski C2 – Było minęło – służba (Downton Abbey)
Angielski dla każdego – 10 historycznych filmów o Wielkiej Brytanii
english-at-tea – Zamki w Wielkiej Brytanii, które muszę zobaczyć
Włochy:
Studia, parla, ama  – W 80 blogów – był lir, nie ma lira.
Wielojęzyczne:
uLANGUAGES – Jak wyglądała nauka języka w przeszłości?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


0 thoughts on “Co wspólnego ma Napoleon z włoską flagą?

  1. […] Włochy: Studia, parla, ama  – W 80 blogów – był lir, nie ma lira  Italia nel cuore ... hiszpanskinaluzie.pl/2016/08/hiszpanska-przeszlosc-pesetas.html
  2. […] Italia nel cuore – Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą? […]... viennesebreakfast.com/bylo-minelo-czasy-ck
  3. […] Italia nel cuore – Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą? […]... https://norwegolozka.wordpress.com/2016/08/25/dawno-temu-w-polnocnej-norwegii
  4. […] https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2016/08/25/co-napoleon-ma-wspolnego-z-wloska-flaga/ […... japonia-info.pl/o-haguro
  5. […] Italia nel cuore: Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą? […]... enesaj.pl/2016/08/dawne-nazwy-miast-azji-srodkowej
  6. […] Italia nel cuore: Co Napoleon ma wspólnego z włoską flagą? […]... angielskaherbata.blog.pl/2016/08/25/angielski-kiedys
  7. […] SIERPIEŃ 2016 Przyczyny zróżnicowania dialektów we Włoszech. Rys historyczny. Dlaczego ‚Ferra... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *