Nasz „pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad

W #28 odsłonie cyklu „W 80 blogów dookoła świata” blogerzy zajmujący się językiem i kulturą różnych obszarów językowych skupią się na poradach dla tych wszystkich, którzy pierwszy raz wyjeżdżają za granicę.

balloon-logo-small

Wakacje AD 2016 są już na półmetku. Jedni są już po urlopie a inni planują go i czekają na swoje wakacyjne wojaże. Wisła, Turawa, Sopot? A może jakieś egzotyczne miejsca? Po co szukać tak daleko jak możemy skorzystać z ofert biur podróży i wybrać się do…Włoch! Wrześniowe wakacje w Rzymie też mogą mieć swój urok. Ale żeby zachwyt nie zamienił się w wyjazdowy koszmar, warto wcześniej zaplanować naszą pierwszą zagraniczną podróż.

Przedstawię Wam 10 porad, którymi dobrze byłoby się kierować przy planowaniu podróży do kraju, w którym będziemy pierwszy raz. W tym przypadku będą to oczywiście Włochy. Dodam tylko, że będzie to poradnik subiektywny.

Planowanie podróży zaczyna się już od momentu pomysłu na nią. Sprawy takie jak wybór miejsca czy bukowanie biletów są rzeczą normalną przy każdej podróży, więc nie ma co się nad tym rozpisywać. Tak jest i to nas nie ominie. Dlatego skupmy się na rzeczach oczywistych, ale o których najczęściej zapominamy.

Zaczynamy…

§1
Nocleg

Kiedy już cel wycieczki, podróży został wyznaczony, warto pomyśleć o noclegu. Rzecz, którą robimy za każdym razem, kiedy planujemy wycieczkę, ale przed pierwszą podróżą zagraniczną warto zwrócić uwagę na to szczególnie. Poczytajmy w Internecie o hostelach, hotelach czy polach namiotowych (jeśli wybieramy się pod namiot). Zwróćmy uwagę na to, aby nasze miejsce noclegowe nie było usytuowane zbyt daleko od miasta (jeśli jedziemy do miasta). Czasami zdarzają się atrakcyjne oferty cenowe noclegów, ale okazuje się, że do miasta, które chcemy zwiedzić jest kilka ładnych kilometrów, co generuje dodatkowe koszty dojazdu. Jeśli możemy sobie na to pozwolić i wydać kilka euro więcej, szukajmy noclegu w pobliżu miejsca docelowego. Strony internetowe i wyszukiwarki na pewno ułatwią nam organizację noclegów by było w miarę tanio, ładnie i przyjemnie.

§2
Sprawy organizacyjne

Przede wszystkim powinniśmy zająć się sprawami organizacyjnymi. Kiedy już wybierzemy kraj, który chcemy pierwszy raz w życiu odwiedzić, postaramy się w jak najdrobniejszych szczegółach to zaplanować. Twórzmy listy rzeczy do zabrania, na której znajdą się najbardziej oczywiste przedmioty jak ładowarka do telefonu czy portfel. Takie ewidentne sprawy umykają w ważnych momentach. Pamiętajmy o wymianie waluty na obcą. Zróbmy zakupy do naszej podręcznej apteczki. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Oby nie!

§3
Dokumenty, karty płatnicze i inne

Rzecz najważniejsza, o której musimy pamiętać przy każdym wyjeździe, ale przy pierwszej zagranicznej wycieczce przede wszystkim. Dokumenty! Dowód osobisty, zaświadczenia o szczepieniu (warto mieć przy sobie), Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, karty bankomatowe. Brak któregokolwiek z tych dokumentów może przysporzyć nam nie lada kłopotów.

§4
Zwiedzanie

Zaplanujmy, przynajmniej ramowo nasze zwiedzanie. Poczytajmy w Internecie czy przewodniku o miejscach, które chcemy zobaczyć. Możemy zaplanować własną trasę zwiedzania bądź posiłkować się mapami zawartymi w przewodnikach papierowych, w które dobrze byłoby się zaopatrzyć. Na rynku nie brakuje wydawnictw, które oferują nam, coraz to lepsze, nowocześniejsze przewodniki. Warto przejrzeć w księgarni kilka i wybrać taki, który najlepiej do nas przemawia. Dzięki temu będziemy mogli spokojnie oddać się przyjemnościom zwiedzania.

Warto też sprawdzić ceny biletów do muzeum. Nie wszystko da się niestety zwiedzić za darmo.

§5
Język obcy

Kiedy wyjeżdżamy w naszą pierwszą podróż do Włoch, warto poznać kilka słów czy zwrotów. No chyba, że znamy język włoski…to wtedy opuść tę poradę i przejdź do §6.

Nie zawsze pomocny jest język angielski. W końcu nie ma obowiązku go znać i nie wszyscy go znają. Ale nie chodzi mi tutaj też o uczenie się języka specjalnie na wyjazd. Choć jak wiemy, szkoły językowe oferują kursy dla wyjeżdżających za granicę (nie tylko dla tych wyjeżdżających do pracy). Pomocne wtedy mogą być dla nas rozmówki czy kieszonkowy słownik, który warto mieć przy sobie. Z pewnością przyda się on nam w najbardziej typowych sytuacjach.

Przy okazji języka, warto przeanalizować czy znamy właściwą wymowę włoskich potraw by nie zamówić w restauracji pasty peNe, gNoCZi, taDŻIatelle czy pizzy z funDŹi…nie, nie i jeszcze raz nie!

§6
Kultura i obyczaje

Co kraj to obyczaj…i to święta racja. Jadąc pierwszy raz do Włoch, warto zapoznać się z podstawowymi elementami obyczajów. Zwróćmy uwagę na gesty i mowę ciała Włochów. Czasami gesty potrafią wyrazić więcej niż słowa. Dlatego warto poznać ten element kultury gdyż czasami nieświadomie możemy kogoś obrazić, urazić czy rozzłościć. Albo możemy nie zrozumieć przekazu, jaki kierują do nas ludzie. A Włosi uwielbiają mówić całym sobą…

 

§7
Posiłki

Któż nie kocha włoskiej kuchni. Polacy ją uwielbiają. Szkoda tylko, że mam wrażenie, iż ta kuchnia włoska serwowana w Polsce niestety pozostawia wiele do życzenia i poznanym przeze mnie Włochom włos na głowie się jeży jak widzą to „włoskie” jedzenie. Dlatego tym bardziej będąc pierwszy raz we Włoszech warto spróbować prawdziwej kuchni włoskiej. Najlepiej w restauracjach, które nie są w centralnej części miasta czy pięknych starych rynkach. To miejsca, które są bardzo drogie. Najlepiej zajść gdzieś w boczną uliczkę, poszukać restauracji gdzie stołują się Włosi. Będziemy mieć wtedy pewność, że jedzenie będzie dobre, smaczne, prawdziwie włoskie, bo nienastawione na turystę i o wiele tańsze niż to w restauracji w centrum miasta.

Pamiętajmy, aby nie prosić do pizzy sosów a spaghetti nie jeść łyżką. Myślę, że pizza utopiona w sosie czosnkowym nie przypadnie Włochom do gustu.

Należy też pamiętać, że w niektórych restauracjach do rachunku dopisywana jest usługa, czyli servizio. Może to być 10% a czasami 15%. O wysokości usługi przeczytamy w menu.

§8
Transport lokalny

Transport będzie nam potrzebny, o ile nie jedziemy własnym autem. Prześledźmy przed wyjazdem jak w mieście działa komunikacja miejska. Jakie są ceny biletów i jak działa metro w danym mieście (jeśli jedziemy do miasta gdzie metro jest). Sprawdźmy połączenia kolejowe międzymiastowe, jeśli będziemy chcieli zwiedzić coś dalej niż tylko miejsce, w którym jesteśmy docelowo. Ułatwi to nam na pewno zwiedzanie a także będziemy mogli zaoszczędzić czas.

§9
Bezpieczeństwo

Pierwszy wyjazd zagraniczny, w naszym przypadku do Włoch, najlepiej by był bezpieczny i nie przebiegał z niespodziankami. Dlatego warto zajrzeć na strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami dla podróżujących. Pamiętaj, aby wykupić polisę dopasowaną do naszych indywidualnych potrzeb oraz planów wakacyjnych. Koszt niewielki ale będziemy mieć zagwarantowane bezpieczeństwo.

Zgłośmy swoją podróż w systemie Odyseusz. Dzięki temu „w przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą, MSZ będzie mógł podjąć z nami kontakt”.

Pobierzmy aplikację na telefon Polak za granicą.

§10
Ważne adresy, telefony

Bezpieczeństwo ponad wszystko tak, więc oprócz prześledzenia strony MSZ warto zaopatrzyć się w notes z ważnymi telefonami i adresami. Dlaczego notes? Telefon może się nam rozładować, może nie działać Internet bądź po prostu może ktoś nam ukraść telefon.

W takim notesie powinny znaleźć kontakty do takich placówek jak:
– kontakty do Ambasady RP w Republice Włoskiej
– Wydziału Konsularnego RP w Republice Włoskiej
– Konsulat Generalny w Mediolanie
– Biuro Polskiej Organizacji Turystycznej
– adresy Honorowych Konsulatów RP we Włoszech

WAŻNE ADRESY – KLIKNIJ W LINK!

To tylko subiektywne rady. A może także i Wy podzielicie się ze mną swoimi doświadczeniami? Czekam na Wasze komentarze i cenne uwagi.

Koniecznie zajrzyjcie też do pozostałych blogerów biorących udział w akcji:

Chiny:
Biały Mały Tajfun – 10 porad

Finlandia:
Suomika – 10 porad dla turysty w Finlandii

Francja:
Madou en France – Francuski poradnik turysty w pigułce
Francuskie i inne notatki Niki – Pierwszy raz w Paryżu czy we Francji? Dekalog porad

Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym – Pierwszy raz w Gruzji- 10 grzechów głównych

Hiszpania:
Hiszpański na luzie – Jak połączyć urlop w Hiszpanii z turystyką językową. 10 porad

Japonia:
Japonia-info.pl – Porady dla wyjeżdżających do Japonii

Kirgistan:
Enesaj.pl – Pierwsza podróż do Kirgistanu

Litwa:
Na Litwie – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz na Litwę

Niemcy:
Nauka Niemieckiego w Domu – 10 porad dla turysty w Niemczech
Niemiecki po ludzku – 10 porad dla turysty

Norwegia:
Norwegolożka – Pierwszy raz w Norwegii – co warto wiedzieć?
Pat i Norway – 10 porad dla turysty w Bergen

Szwajcaria:
Między Francją a Szwajcarią – Szwajcaria: Praktyczne informacje dla turystów

Wielka Brytania:
Angielski dla każdego – 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Anglii
English Tea time – 10 wskazówek jak zaplanować wyjazd do Londynu
Language Bay- 10 porad dla turysty jadącego pierwszy raz do Londynu- „W 80 blogów dookoła świata #28”

Istnieje także możliwość do dołączenia do naszej grupy po spełnieniu warunków opisanych TUTAJ (adres kontaktowy: blogi.jezykowe1@gmail.com)

 

Zapisz

Zapisz

Zapisz


11 thoughts on “Nasz „pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad

  1. […] Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad […]... https://norwegolozka.wordpress.com/2016/07/25/pierwszy-raz-w-norwegii-co-warto-wiedziec
  2. […] Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad […]... https://nalitwie.wordpress.com/2016/07/25/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy-raz-na-litwe
  3. […] Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznyc... japonia-info.pl/porady-dla-wyjezdzajacych-japonii
  4. […] Włochy: Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad [... hiszpanskinaluzie.pl/2016/07/urlop-w-hiszpanii-rady.html
  5. […] Italia nel cuore: Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad […]... enesaj.pl/2016/07/pierwsza-podroz-do-kirgistanu
  6. […] Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych poradhttps://ita... english.telefirma.eu/wordpress/10-wskazowek-jak-zaplanowac-wyjazd-do-londynu
  7. […] Italia nel cuore – Nasz “pierwszy raz” we Włoszech…10 praktycznych porad […]... nalitwie.com/2016/07/25/10-porad-dla-turysty-jadacego-pierwszy-raz-na-litwe
  8. […] – serwis, który nauczy Cię słówek. Najstarsze zabytki języka włoskiego… Nasz ̶... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *