Kiedy powstała pierwsza pizza?

Niby wszyscy wiemy skąd się wzięła i kiedy powstała pizza, ale czy jest to wiedza prawdziwa? Czy pierwsza pizza to na pewno Margherita, która powstała w 1889 roku, na cześć odwiedzającej Neapol włoskiej królowej Małgorzaty Sabaudzkiej?

401px-Montabone_Luigi_18..-1877_-_Firenze_-_Margherita_di_Savoia_1851-1926
(źródło: theharlow.net) Małgorzata Sabaudzka, Margherita Sabaudzka wł. Margherita Maria Teresa Giovanna di Savoia (ur. 20 listopada 1851 w Turynie, zm. 4 stycznia 1926 w Bordigherze) – królowa Włoch w latach 1878-1900, żona króla Humberta I.

Jak potwierdzają najnowsze badania, nie do końca jest to prawda. Historia pizzy sięga aż 997 roku. Wiemy to dzięki napisanemu w języku łacińskim, aktowi notarialnemu dotyczącego lokacji młyna. Dokument ten odnaleziono w mieście portowym Gaeta w środkowych Włoszech. W dokumencie czytamy o zobowiązaniach młynarza wobec właściciela ziemskiego. Jednym z nich była danina składająca się z „12 pizz” dwa razy w roku.

Giuseppe Nocca, historyk kultury odżywiania ustalił w toku prac badawczych, że etymologia słowa „pizza” związana jest z pewnym młynem nad rzeką Garigliano będąca granicą między Lacjum a Kampanią. Badania te potwierdził inny niezależny historyk, Angelo Forgione. Uważa on jednak, że „prapizzą” było danie opisane już przez Platona w słynnej „Uczcie” w ok. 600 r. p.n.e.

http://www.ledimorediponteselce.it/GAETA/fascione-gaeta-1.jpg
(źródło: ledimorediponteselce.it)

To wszystko jednak nie zmienia faktu, że pizza, jaką znamy dzisiaj jest wytworem piekarza Raffaele Esposito, który połączył proste regionalne przysmaki z wymowną kolorystyką, nawiązującą do narodowych barw swojego kraju a więc bazylia, mozzarella i pomidor.

Colourful Italian pizza in the national colours topped with fresh green rocket leaves, white shavings of cheese and red tomatoes in three stripes standing on a wooden board on an old rustic table
(źródło: pizzeriatotoepeppino.com)

0 thoughts on “Kiedy powstała pierwsza pizza?

  1. […] 2016 Włochy w Konkursie Piosenki Eurowizji… Poznajmy się, czyli słów kilka o mnie… K... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *