Robert Hughes – „Rzym”, zwykła książka czy przewodnik?

Kiedy planujemy wyjazd w jakieś nieznane nam miejsce i pakujemy walizki to na samym wierzchu najczęściej ląduje przewodnik…tradycyjny z opisem każdego miejsca, miasta, uliczki czy innych zaułków. Nie brakuje zwykle szczegółowych opisów lokali a nawet niekiedy godziny otwarcia lokali (jeśli przewodnik jest dość nowym wydawnictwem). Niekiedy są to przewodniki niezawierające nawet jednego zdjęcia.

Tak, są takie i dziwi mnie, kto w ogóle jest nimi zainteresowany. Tu możemy zadać sobie pytanie: czy przewodnik musi być nudny? Otóż nie, nie musi. I nie musi to być nawet tradycyjny przewodnik, jakich mnogość na rynku powoduje niemały zawrót głowy.

WP_20160416_09_59_59_Pro

Takim swoistym przewodnikiem po Rzymie może okazać się dla wielu z Was książka „Rzym”. Autorem jest nieżyjący już Robert Hughes, australijski krytyk, krytyk sztuki, pisarz i twórca filmów dokumentalnych dla telewizji. Ten wybitny, współczesny krytyk sztuki, zabiera nas w urzekającą podróż przez dzieje jednego z najbardziej fascynujących miast świata.

Jest to historia Wiecznego Miasta od Ab Urbe Condita, Romulusa i Remusa po czasy współczesne kontrowersyjnego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Biografia miasta, architektura i codzienne życie mieszkańców Rzymu…to wszystko znajdziemy w tej książce. Opisy wydarzeń politycznych, bez których zrozumienie historii tego miejsca jest niemożliwe i życie codzienne jego mieszkańców, to wszystko składa się na unikatowy obraz Rzymu. Autor zabiera nas w podróż po wspaniałej architekturze. Wielkim dziełom artystów związanych z Rzymem, oddaje hołd poprzez odświeżenie ich w naszej pamięci tak, aby nigdy nie zniknęły z naszej świadomości. W książce roi się od ilości znakomitych postaci, takich jak papieże, politycy, cesarze, królowie, poeci, malarze, architekci, rzeźbiarze i wielu innych. Wymienić z imienia wszystkich nie sposób, ale wspomnieć warto Wergiliusza, Juliusza Cezara, Augusta, a także Bramantego, Michała Anioła, Berniniego, Carravagia, D’Annunzia, Marinettiego, Benito Mussoliniego czy Federico Felliniego.

rome-1066035_1920

Książka zawiera mnóstwo kolorowych zdjęć miejsc, które zostały opisane w sposób szczegółowy i pieczołowity. Staje się swoistym przewodnikiem po Wiecznym Mieście. Ani przez chwilę nudnym i zawiłym obrazem miasta, do którego przecież prowadzą wszystkie drogi.

goodwp.com_30798


One thought on “Robert Hughes – „Rzym”, zwykła książka czy przewodnik?

  1. […] 2016 Ab Urbe Condita… UEFA EURO 2016…Forza Azzurri!!! …intro… Robert Hughes ... https://italianelcuoreblog.wordpress.com/2018/03/06/spis-tresci-bloga-italia-nel-cuore

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *